Ystävyyskoulumatka Saksaan

2011/01/10 - Kaustisen musiikkilukion ryhmä esiintymässä Meerbuschissa

070

Miksi Meerbuschiin?

Kaustisen musiikkilukio ja Meerbuschin musiikkikoulu (Städtische Musikschule Meerbusch) ovat tehneet yhteistyötä vuodesta 1986 alkaen. Virallinen ystävyyskoulusopimus solmittiin vuonna 1990.

Alkuaikoina ystävyystoiminta oli hyvin aktiivista: opiskelijat, esiintyjäryhmät, opettajat ja kaupunkien edustajat matkustivat toistensa luokse lähes vuorovuosin. Kaustisen musiikkilukion musiikkiteatteriryhmäkin esitti Hair-musikaalin Meerbuschissa vuonna 1989.

2000-luvulla vierailuja oli harvemmin, ja ystävyystoimintaa hoitivat enimmäkseen aikuiset yksityisesti. Meerbuschin musiikkikoulussa tapahtui tuolloin paljon muutoksia: henkilövaihdoksia ja taloudellisista syistä johtuvia rakenteellisia sekä hallinnollisia uudistuksia.

Vierailujen aikana majoittuminen on ollut aina perheissä, ja niinpä meerbuschilaisten ja kaustislaisten välille on syntynyt paljon ystävyyssuhteita vuosien varrella.

Meerbuschin kaupungissa on viime aikoina ollut halukkuutta luoda virallinen ystävyyssuhde myös Kaustisen kunnan kanssa. Kaupungin asukkaat äänestivät sopivasta ystävyyskaupungista vuonna 2008, ja Kaustinen voitti nettiäänestyksen. Meerbuschin kaupunki tekikin Kaustisen kunnalle aloitteen vuonna 2010.

Ystävyyskoulutoimintaa haluttiin aktivoida ja esitellä monivuotista yhteistoimintaa uudistuneelle henkilöstölle. Kun Meerbuschin kaupunki 2010 täytti 40 vuotta, juhlavuoden kunniaksi kaupunki kutsui Kaustisen musiikkilukiosta esiintyjäryhmän Musiikkikoulun joulukonserttiin.

Kaustisen kunnassa ja musiikkilukiossa kutsuun vastattiin myönteisesti. Matkaan osallistui neljän opiskelijan esiintyjäryhmä (Tuomo Leppiniemi, Sami Melasalmi, Tiina Mäki ja Saana Sutinen), musiikinopettaja Siiri Virkkala ja rehtori Taina Lehtonen. Ohjelmaa valmisteltiin yhteistyössä Meerbuschin musiikinopettaja Hildegard Neuherzin kanssa.

Matkantekoa

Lentoliikennettä vaikeuttaneiden lakkojen vuoksi päädyimme matkustamaan sekä junalla että lentokoneella. Lähdimme musiikkilukion pihalta varhain lauantaiaamuna Kruunupyyn kentälle ja sieltä lensimme Helsinkiin. Oli pieni haaste saada Samin kitara mukaan matkustamoon, mutta virkailijat olivat suopeita ja kaikki sujui mutkattomasti.

Menomatkalla lensimme suoraan Düsseldorfiin ja paluumatkalla Berliinin kautta, ja siellä vaihto olikin todella pikainen. Ennätimme kuitenkin Helsinkiin menevään koneeseen. Vielä yksi jännitysmomentti oli, ennätämmekö Kokkolaan lähtevään junaan.

Junaan ehdittyämme saimme sitten hengähtää, jopa nukkua. Kokkolassa olimme vasta kahden aikaan yöllä, ja sieltä taksi kyyditsi meidät lyhyeksi aikaa kotiin nukkumaan ennen tiistain koulupäivää. Matkustusaikataulu oli niin tiukka, että edes tuliaisten ostamiseen ei ollut aikaa.

Paikan päällä

Hildegard Neuherz ja musiikkikoulun entinen rehtori, Kaustisen vannoutunut ystävä Ingrid Kuntze olivat vastassa Düsseldorfin kentällä. Siitä alkoi tiivis yhteistyö saksalaisten ystävien kanssa.

Lentokentältä on Meerbuschiin vain puolen tunnin matka, ja olimme perillä lauantaina iltapäivällä. Majoituimme isäntäperheisiin, jotka olivat kiinnostuneita kansainvälisyydestä ja koulujen yhteistyöstä. Perhemajoitus on erinomainen mahdollisuus tutustua maan kulttuuriin, ihmisiin ja kieleen.

065Pienen levähdyksen jälkeen alkoivat harjoitukset Kaustinenwegin varrella sijaitsevassa musiikkikoulussa. Yhteistoiminta sujui heti alusta alkaen. Harjoittelun edetessä ryhmä mietti vielä tarkennuksia ohjelmaan ja päätti konsertissa esitettävät kappaleet.

Harjoitusten jälkeen tutustuimme Düsseldorfiin ja erityisesti vanhan kaupungin joulumarkkinoihin. Saksalaiset ja suomalaiset nuoret saivat näin viettää aikaa yhdessä ja tutustua toisiinsa paitsi harjoituksissa, myös vapaa-aikana.

Lauantai-iltana istuimme Ingridin ja muiden ystävien kanssa iltaa ja suunnittelimme yhteistyön tulevaisuutta. Mukaan liittyivät myös Siiri ja Hildegard. Nuorilla oli omaa ohjelmaa isäntäperheiden kanssa.

Sunnuntaina söimme aamiaisen Ingrid Kuntzen kotona yhdessä Kaustisen-ystävien kanssa: mukana oli muiden muassa Kaustisella usein vieraillut musiikinopettaja Walter Jordans. Keskustelu muistelmineen kävi vilkkaana. Kaikki olivat vakuuttuneita siitä, että Kaustisen ja Meerbuschin ystävyystoiminta on kannatettavaa.

067Sunnuntaina aamupäivällä esiintyjillä oli harjoitukset ja sitten kaupungin tarjoama päiväkahvi. Sillä aikaa vierailimme Ingridin kanssa jouluisessa käsityönäyttelyssä ja valmistelimme ystävyyden iltaa - rouva Kuntze oli kutsunut luokseen lähes 30 vierasta viettämään Kaustinen-Meerbusch-iltaa.

Konsertti

068Joulukonsertti Wasserturmissa alkoi viideltä iltapäivällä. Ohjelmassa oli lukuisia ryhmiä musiikkikoulusta. Erityinen piirre oli nuorten lauluryhmät. Saksassa alakoulun oppilailla ei ole pakollisena musiikkitunteja koulussa. Nykyään kouluissa on kuitenkin kahdesti viikossa musiikkikoulun opettajan pitämät, 15 minuutin mittainen lauluvälitunti, Sängerpause, joissa opeteltuja lauluja alakoululaiset esittivät konsertissa.

Viimeisenä täpötäydelle salille esiintyivät Siiri Virkkalan ja Hildegard Neuherzin ohjaama ryhmä ohjelmanaan suomalaista ja saksalaista musiikkia.

Konsertin alussa Meerbuschin kaupungin kulttuuritoimen edustaja herra Fröding tervehti erityisesti Kaustisen musiikkilukion edustajia, ja konsertin lopussa saimme musiikkikoulun rehtorilta Anne Burbullalta ja herra Frödingiltä tuliaiset kotiin tuotavaksi.

069Konsertin jälkeen Ingrid Kuntze oli kutsunut kotiinsa kaikki projektiin osallistuneet nuoret opettajineen, kaupungin, kulttuuritoimen ja musiikkikoulun edustajat sekä isäntäperheet. Paikalla oli myös pitkäaikaisia yhteistyökumppaneitamme Meerbuschista kuten herra Dicks ja herra Beseler.

Kaustisen musiikkilukion ryhmä esiintyi myös tässä yhteisessä illassa esittäen Ingrid Kuntzen toivekappaleita kuten ”Yksi ruusu on kasvanut laaksossa”. Tätä laulua on vuosien varrella aina laulettu vierailun päätteeksi niin Kaustisella kuin Meerbuschissakin.

Kouluvierailu

071Maanantaiaamuna vierailimme musiikkikoulun vieressä sijaitsevassa lukiossa, jossa opiskelevat tässä hankkeessa mukana olleet saksalaisnuoret. Lukion 900 opiskelijasta noin neljäsosalla on musiikki painopisteenä opinto-ohjelmassa. Musiikkilukion opiskelijat tutustuivat opetukseen ja opiskeluun ja pitivät oppilaille välituntikonsertin.

Lukion rehtori, herra Keusen ja musiikinopettajat haluavat myös jatkossa tehdä yhteistyötä Kaustisen musiikkilukion kanssa. Heidän toiveenaan on vierailla Kaustisella syksyllä 2011.

Tulevaisuudensuunnitelmia

Kaustisen musiikkilukion tiivis vierailu aktivoi musiikkikoulun ja musiikkilukion välisen yhteistyön täydellisesti: työssä aktiivisesti olevat henkilöt tulivat tutuiksi ja yhteistoimintaa tehtiin ja suunniteltiin.

Vuonna 2012 Musiikkikoulu täyttää 50 vuotta, ja toiveena on, että Kaustisen musiikkilukio on aktiivisesti mukana juhlavuoden ohjelmassa. Alustava suunnitelma on, että kesällä 2012 Siiri Virkkala ja työryhmä pitää Meerbuschin musiikkikoulussa opettajille ja oppilaille työpajan Näppärikurssin tapaan.

Tämän vuoden maaliskuussa Meerbuschin musiikkikoulun ryhmä tulee jatkamaan yhteissoittoa musiikkilukiolaisten kanssa. Kaustiselle saapuu rehtori Anne Burbulla, musiikinopettaja Hildegard Neuherz ja kuusi joulukuun projektissa mukana ollutta opiskelijaa Meerbuschista.

Meerbuschin lukion vierailun ajankohtaa selvitetään vielä.

Tekniikka mahdollistaa aktivoituneiden ystävyyssuhteiden hoitamisen tulevaisuudessakin.

Rehtori
Taina Lehtonen
Sähköposti: Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen
Työpuhelin: 06 888 6270
Matkapuhelin: 040 556 1783

Kuvat
Inken Kuntze-Osterwind
Sähköposti: Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen