|
Mieletön matka median maailmaan
|
|
2011/01/03 - Tiedotus- ja radiotiimien opintoretki Helsinkiin Musiikkilukion tiedotustiimi ja Radio-ohjelma Rakkaustista toimittava radiotiimi tekivät joulukuun alussa kaksipäiväisen opintoretken Helsinkiin. Matkalla ryhmä pääsi tutustumaan viiteen erilaiseen kohteeseen: YLE:n Uutistoimitukseen, YLE Radio 1:n Dokumenttitoimitukseen, YleX:n toimitukseen, Sanoma Newsin Helsingin Sanomiin ja Radio Helsinkiin sekä Otavamediassa Suosikkiin. Matkalla oli mukana yksitoista opiskelijaa, media-assistentti Janne Leino, äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori Heleena Kivioja sekä kielten lehtori ja tiedottaja Hilkka Rauhala. Mieletön matka median maailmaan alkoi 14-henkisen seurueemme rynnätessä Pendolinoon keskiviikkoaamuna. Junassa haastattelimme konduktööriä ja samaan vaunuun istumaan tullutta poliisia.
Perille päästyämme täytimme vatsamme Itä-Pasilassa ja aloitimme sitten YLE-keskuksen valtaamisen. Ensimmäinen tutustumiskohteemme oli YLE:n Uutistoimitus. Vastassa YLE:llä meitä oli uutispäällikkö Petri Jauhiainen. Aluksi kokoonnuimme kokoushuoneeseen keskustelemaan uutisista. Katsoimme myös esittelyvideon uutisankkurin työstä. Oli huvittavaa huomata, että he tekevät samoja äänenavausharjoituksia kuin me laulutunneilla.
Seuraavaksi siirryimmekin aitiopaikalle pääutisstudioon. Studiossa oli tosi paljon valaistusta, ja se on todellisuudessa aika iso. Se meteorologien "seinä" on oikeastikin ihan siinä vieressä!
Saimme myös kuulla uutisankkuri Arto Nurmen kertovan meille työstään. Erityisesti jäi mieleen kun hän kertoi uransa koskettavimmasta hetkestä: Estonian uppoamisesta. On kuulemma helppo kertoa asioista ns. tunteettomasti ja teknisesti. Tunteet saattavat purkautua vasta muutaman päivän päästä.
Uutisstudion jälkeen kiersimme vielä tutustumassa pariin studioon ja toimittajien työhön eri toimituksissa. Seuraavana edessä siinsi tutustuminen YLE Radio 1 Dokumenttitoimitukseen, jonka omassa studiossa tuottaja Hannu Karisto valotti hieman dokumentatiivisen radiotyön filosofiaa ja toimintamalleja. Tarkkaamossa istuskellen kuuntelimme esimerkkejä toimituksen töistä, joihin kuului yleisen stereotypian vastaisesti varsin viihteellisiäkin projekteja, esimerkiksi YLEX:lle tuotettuja lyhyitä dokumenttipätkiä. Vierailu oli hyvin mielenkiintoinen ja avartava: radiodokumenttien tekoprojektista paljastui paljon uutta ja yllättävääkin.
Helsingin Sanomien maisemakonttorissa oli käydessämme yllättävän rauhallinen tunnelma. Omissa pisteissään töitä tekivät lehden eri toimitusosastot ja teemasivujen toimitukset. Seuraavaksi matkasimme jälleen Pasilaan, mutta tällä kertaa Otavamediaan, jossa vierailimme Suosikin toimituksessa. Päätoimittaja Ville Kormilainen kertoi lehden kehityksestä musiikkilehdestä yhä enemmän nuorten lehdeksi. Saimme hänet vakuuttuneeksi siitä, että Suosikin kannattaisi tulla tekemään juttua Kaustisen musiikkilukiosta kertomalla värikkäitä esimerkkejä koulun tapahtumista kuten Taiteiden yöstä, musikaaleista, konserteista ja epävirallisemmasta Vessamusiikkiviikosta.
Vielä ennen paluumatkalle lähtöä kiusasimme kiireisiä ihmisiä tekemällä gallupin Pasilan asemalla. Matka todellakin oli mieletön!
Teksti: Miika-Markus Salo, Heidi Halm, Alina Kentala, Samuli Ala-Lahti, Anne Kantola, Hilkka Rauhala Kuvat: Jenni Keränen
|